Breaking News
Home / ANASAYFA / IROK – İÇLİ KÖFTE

IROK – İÇLİ KÖFTE

IROK – İÇLİ KÖFTE

Mardin yöresinde yapılan IROK – İÇLİ KÖFTE   adını verdiğimiz içli köfte tarifini sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

 

 

img_2797-5

Tarifi

1 kg köftelik ince bulgur

1 kg kuru soğan

Yarım kg yağsız çiğ köftelik dana kıyma veya 1 kg patates

Yarım demet maydanoz

Kişniş

Tuz,

Biber ve/veya pul biber,

2 yemek kaşığı tereyağı

2 adet yumurta

Tuz

onun

 

Hazırlanış

Dış hazırlanması:

İnce bulgur yoğrulacak derin ve geniş bir tepsi konur. İnce bulgurun üzerine biraz kaynamış su dökülerek ıslatılır. Bulgu suyunu çekinceye kadar bekletilir. Dinlendirilen bulgur iki elle güzelce yoğurulur. İsteğe bağlı olarak dışına et konacaksa çiğ köftelik olarak çekilen et ince bulgurla karıştırılıp yoğurulur. Eğer dış harcı etsiz yapılacak ise, önceden haşlanmış olan patatesler kabuğu soyulduktan sonra ıslatılmış ince bulgur içine konur. İstenirse bulgurun içine bir veya iki  yumurta kırılır ve tekrar yoğrulur. Bu aşamada istenirse kişniş eklenir ve açma kıvamına gelinceye kadar yoğrulur.

İç hazırlanması:

Soğanlar ince ince doğrandıktan sonra veya robotla çekildikten sonra sıvı yağla kavrulur, soğanlar kavrulunca üzerine kıyma konarak karıştırılır. Kavrulan kıyma son aşamasında yeşil maydanoz, tuz, karabiber eklenir. Karışımın içine  bir kaşık tereyağı ilave edilerek tekrar karıştırılır.  Ateşten alındıktan sonra biraz soğumaya bırakılır.

 

Yapılışı ;

Yoğurulan ince bulgur yumurtanın yarısı kadar avuç içine alınır. Önce bir, sonra iki parmakla ince bir tabaka oluncaya kadar inceltilir. İçli köftenin içine yağ almayacak şekilde düzgün bir şekilde açılır. İçine bir tatlı kaşığı kadar hazırlanan kıyma konur. Öncelikle açık kısmı birleştirilerek kapatılır. Avuç içinde elips şeklini alıncaya kadar hazırlanır ve bir tepsiye dizilir.

 

Hazırlanan köfteler iyice kızgınlaşan yağın içine kevgir ile bırakılır ve kızartılır. Yüksek ateşte kızartılan köfteler yakmadan alınır. Biraz soğuduktan sonra özellikle ayranla servis yapılır.

 

About Marbilsen

Check Also

Antik Tatlidede Konagi

  Antik Tatlidede Konagi Mardin merkezinde konaklayın! Mardin’de hizmet veren Antik Tatlıdede Konağı, ücretsiz Wi-Fi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir