Breaking News
Home / MARDİN / EKONOMİSİ / EKONOMİ

EKONOMİ

mardin_sanayi

 

Çok miktarda küçükbaş hayvan yetiştirilen Artuklu ilçemizde hayvancılık başlıca gelir kaynakları arasında yer alır. Koyunun yanı sıra kıl keçisi ve yöreye özgü bir çeşit Ankara keçisi de yetiştirilen ilçemizde bu hayvanlardan elde edilen yün, kıl ve tiftik gibi hayvansal ürünler dokumacılıkta kullanılır. İlçenin iç kesimlerindeki bazı yörelerde sığır yetiştiriciliği de yapılır.

Bölgemizin ve İlimizin birinci pazarı konumunda bulunan Irak pazarının, Irak’ta yaşanan iç savaş nedeniyle ihracatçımıza büyük darbe vurmuştur, İlçemizin ihracatı %99 Kuzey Irak’a gerçekleşmektedir. İlçemiz sınırlarında kurulan Mardin ilinin ilk büyük AVM si olan MOVAPARK AVM ilçemizin, modern şehircilik ve ticaretin dünyaya açılan yüzü olmuştur. Ticarette özellikle kırılma noktası oluşturmuş ve ilçe sakinlerinin ufkunu genişletmeyi başarmıştır.

İlçede sanayileşme faaliyetleri öncelikle Türkiye Kalkınma Bankası ve Kamu İktisadi Kuruluşlarının önderliğinde kurulan sanayi tesisleri ile başlamıştır. Bu tesislerin en önemlileri Çimento Fabrikası,  Boru Fabrikası ve Kireç Fabrikasıdır.

Artuklu ilçemiz, sanayileşmede atağa kalkmış bir ilçedir. Organize Sanayi Bölgesi dolduğundan Ek Organize sanayi Bölgesi açılmış bu dahi kısa sürede büyük, orta ve küçük ölçekli işletmelerle dolmuştur.

2.Organize Sanayii Bölgesinin 600 hkt alanda Ortaköy Mah. civarında kurulması kararı alınmış, yer belirlenmiş ve Sanayii Bakanlığından oluru alınmıştır.

Artuklu ilçesi civarında çimento hammaddesi ve Yalım mahallesi civarında iyi kalitede mermer  ve Nahit taşı sahaları bulunmaktadır.

About Marbilsen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir